top of page

Buzdolapları İçin Sıkça Sorulan Sorular

İzmir Bosch Servisleri ; arızası bulunan Bosch buzdolaplarınız için son kullanıcı olarak sizlerin müdahale edebileceği yada edemeyeceği arızalar hakkında bilgilenmeniz için bu yazı dizisini okumanızı tavsiye eder.

Soru: Bosch buzdolabım neden alarm veriyor?

Cevap 1 : Bosch buzdolapları yaz aylarında, özellikle ortam sıcaklığının 28 dereceyi geçtiği durumlarda kısa süreli alarm verip sesli ikazda bulunabilir. Bu geçici bir durumdur, muhtemel iki üç saat içerisinde hata silinecektir.

Cevap 2 : Buzdolabınızın içerisine aşırı ısı yüklemesi yani sıcak yemek gibi gıdaları yüklerseniz yada kapısını fazla açık bırakırsanız ; buzdolabının içerisindeki ısı ani düşüş yaşayacağı için eski derecesini bulana kadar Alarm ışığı yanabilir.

Cevap 3 : Buzdolabı ısı sensörleri ile donatılmıştır, cihazda performans düşüklüğü tespit edildiği anlarda yada compressör, sensör,rezistans,fan motoru gibi parçalarda bir arıza oluştuğu anda Alarm ışı yanar ve sesli ikaz vermeye başlar. Bosch buzdolabınızın gösterge panelinde bulunan Alarm düğmesine 1 defa basarak sesli ikazı kapatabilirsiniz. 2 saat içerisinde Alarm sönmez ise size en yakın Bosch servisinden randevu almanız gerekir.

Soru: Buzdolabının derece ayarı kaç olmalı?

Cevap : Bosch buzdolaplarımızın ilkbahar ve yaz mevsiminde olması gereken derece ayarı soğutucu bölme : +3 derece dondurucu bölme -22 derece olmalıdır. Sonbahar ve kış mevsiminde olması gereken derece ayarı soğutucu bölme +6 derece dondurucu bölme -18 derece olmalıdır.

Soru: Buzdolabı alt bölümün tavanından neden su akıtıyor?

Cevap : Buzdolabınızın alt bölmesinin tavan kısmından su geliyorsa bu cihazın eritmeye girmediğinin işaretidir. Buzdolabının rezistansları, sensörleri, eritme tymer'i, termikleri yada elektronik pcb devreleri arızalı olabilir. Net olarak arıza tespiti yapılması için ilgili parçaların ölçüm yapılması gerekir.

Çamaşır

Makinaları İçin

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Bosch çamaşır makinesi sıkmada neden yürüyor?

Cevap 1 : Çamaşır makineniz de dengesiz çamaşır yüklemesi yani büyük çamaşırlar ile ufak çamaşırları aynı anda attıysanız makine yükü dengeleyemez ve sarsıntılı çalışır.

Cevap 2 : Çamaşır makinenizin zemini yamuk ise veya ayak ayarları ayarsız ise santifuruj esnasında makine yürüme yapar. Ayak ayarlarını ayarlayarak sorunu giderebilirsiniz.

Cevap 3 : Çamaşır makinenizin kazanına esnekliği sağlayan, yükünü taşıyan amartisörler vardır. Eğer bu amartisörlerde aşınma, bozulma ve defarmasyon oluştu ise çamaşır makinesi sartıntılı, sesli çalışır ve yürüme yapar. Bunun için İzmir Bosch Yetkili Servisi'nden yardım almalısınız.

Soru: Bosch çamaşır makinesi su almıyor?

Cevap 1 : Çamaşır makineniz su almıyor ise su giriş hortumlarının ağız kısmında bulunan filitreler tıkanmış olabilir, bu filitreleri pense yardımı ile söküp diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Cevap 2 : Çamaşır makinenizin kapı kilidi hassassılığını yitirmiş olabilir. Makine kapıyı kilitlemez ise su alma işlemine başlamaz. Makinenizin kapağını biraz sert kapatmayı deneyin.

Soru: Bosch çamaşır makinesi neden çalışmıyor?

Cevap : Genel bir arıza olduğu için öncelikle makinenin bağlı olduğu prize elektrik gelmiyor olabilir. Saç kurutma makinesi ile prize elektrik gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bulaşık

Makinaları İçin

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Bosch bulaşık makinesi neden bardakları çiziyor?

Cevap : Bulaşık makinesi içerisinde bulunan reçineler gelen şebeke suyundaki kireci alarak suyu yumuşatır. Makine bu işlemi yapmaz ise bardaklarda buğulanma beyaz beyaz çizikler meydana gelir. Tuz kutusunun değişmesi gerekir. Haricen makinede parlatıcı ve tuz olduğundan emin olun.

bottom of page